Jaunumi

Ritma Institūta jaunumi!

Graffiti vēsture (Katrīna Pavāre)2010-01-01

elem3.jpg
Kas ir graffiti? Vienkāršākais skaidrojums būtu – uzraksti uz sienām, bet pētot nedaudz dziļāk, var secināt, ka tā ir atsevišķa kultūra, kas iet kopā roku rokā ar hiphopu (vismaz tā tas bija ielu graffiti pirmsākumos 60tajos gados Amerikā). Graffiti ir plašs jēdziens, kuru labāk raksturo termins 'ielu māksla'. Graffiti ir kas tāds, ko veido publiskā telpā, lai paustu savu viedokli, negaidot kādu atlīdzību par radīto. Tas ir arī veids, kā pierādīt sevi, apliecināt savu eksistenci konkrētā vietā. Graffiti principā ir kas nelegāls, tāpēc tā veidošana saistīta arī ar risku. Graffiti ir daudz dažādas formas, piemēram, stensilu-graffiti, saukļi, politiskie uzraksti utt., kas nav konkrētas iedaļas terminā graffiti, bet gan ir graffiti sastāvdaļas.)
Pasaules graffiti vēsturi un attīstību var iedalīt 3 posmos:
1. seno laiku graffiti vēsture (zīmējumi alās)
2. 60to gadu Ņujorkas graffiti (tagi, bubble letters)
3. mūsdienu graffiti (sākot no 90. gadiem), stensili utt.

Latvijas graffiti vēsture atšķiras no pasaules un tā sākas tikai 1990tajos gados, kas tiek ieturēti Ņujorkas 60to gadu graffiti stilā. Latvijas – Rīgas graffiti pionieris ir Kriss (Krys), kas ar graffiti sācis nodarboties 1985.gadā, un to var arī uzskatīt par graffiti dzimšanas gadu Latvijā. Krisa aktīvāka darbības uzsākšana uz Latvijas māju sienām vērojama 90tajos gados. Vēl viens no Rīgas graffiti veterāniem ir 34 gadu vecais Mališ, kurš aktīvi piedalās Latvijas hip-hop kultūras attīstīšanā. Īstenībā Kriss un Mališ vienlaicīgi aizsāk graffiti gaitas, abi mācījās vienā klasē un kopā sāka veidot savus pirmos darbus uz Latvijas sienām.
Liepājas graffiti pionieris ir Aleksejs Odnorukovs [Element], kurš zīmēt sāka 1998.gadā. Viņš izceļas ar to, ka 2004.gadā atvēris pirmo graffiti izstādi Latvijā.
Nedaudz vēlāk parādījās arvien vairāk un vairāk graffiti mākslinieki. Piemēram, Slon, Shurez un Picasso, kas pamazām iekaroja savu vietu Latvijas graffiti slavas saulītē.
Pēdējos gados vērojama tendence – popularizēt graffiti Latvijā. Tiek rīkoti dažādi pasākumi, kur piedalās graffiti mākslinieki, viņu starpā tiek rīkoti konkursi. Aktuāli ir arī iekštelpu zīmējumi (tas ir veids, kā graffiti mākslinieki var arī nopelnīt).
Viens no lielākajiem ikgada pasākumiem bija NRG, kurš Latvijā notika katru gadu sākot no 1997.gada līdz pat 2004.gadam. Šo pasākumu veidoja Mališ, ar domu popularizēt hip-hop kultūru Latvijā un šajā pasākumā notika arī konkurss par labāko graffiti izpildītāju. NRG ietvaros grafiti konkurss pēdējoreiz notika 2003.gadā un toreiz uzvarēja Busta, kas vēl šobrīd ir aktīvs Rīgas sienu mākslas meistars.
No ‘legālajiem’ izpildītājiem populāri ir RAF Crew, kas ir 4 grafiti mākslinieku apvienojums - Skop, Byk, Ne Kit un Lars. RAF Crew ir no Jelgavas un viņu zīmējumi Jelgavā ir saskaņoti ar pilsētas galveno mākslinieku. Kā arī viņi piedalījās Hansabanka Fest 2004, kuras ietvaros tika apzīmēts tunelis, kas ved uz ‘Saules Akmeni’.

Mūsdienu / jaunās paaudzes graffiti Latvijā..
Precīzi neviens nezina, kurš ir aizsācis šo visu Latvijā, bet jautājot par to, kurā gadā autori paši ir sākuši pūst uz sienām stensilus, agrākais gads bija 2001, ko tad arī var uzskatīt par ‘mūsdienu graffiti’ aizsākuma gadu Latvijā, laiks, kad parādās jaunās graffiti formas. Ap to pašu laiku sāk parādīties uzlīmju grafīti formas, pat plakāti ar dažādiem vēstījumiem. Mūsdienu grafīti formas uz izmantojamie materiāli ir neierobežoti un ārkārtīgi daudzveidīgi un ne velti pastāv uzskats, ka šo izpausmes veidu var saukt par ‘ielu mākslu’. Šajā laika posmā spilgtākie izpildītāji ir e.t.k.e., st.ispa un citi.
Pēdējos gadus aktuāla ir arī bombing graffiti tehnika (kad sienas daudzās vietās tiek ‘bombardētas’ ar viena autora darbiem, parasti kā paraksts). Šobrīd Latvijas populārākie bombing artisti ir Faro, Tase, Moire.
Šodien Latvijas graffiti līmenis ir krietni audzis un Latvijas meistaru vārdi izskan arī mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. Kā arī pateicoties internetam notiek strauja attīstība, jo izmantojot internetu tiek izplatīta informācija no visas pasaules par jaunākajām tehnikām, vietām un idejām.
Lai arī Latvijā situācija nav tāda, kā Ņujorkā, nevar sūdzēties par autoru kreativitāti un radošo pieeju šim mākslas veidam.

Katrīna

Foto: ELEMENT
^ top