Bītu saskaņošana (beatmatching) ir viena no DJ fundamentālākajām prasmēm. Vienreiz iemācoties, tas tev ļaus izmantot divus skaņdarbus ar neizbēgami dažādiem ātrumiem un taisīt pārеju no viena uz otru, radot nepārtrauktu miksu, pēc kura tiecas jebkurš DJ. Bītu saskaņošanas sistēma ir diezgan vienkārša – paņem divus skaņdarbus un saskaņo tos. Izklausās jau pavisam vienkārši, taču šis iespaids ir aplams! Bītu saskaņošana ir viena no tām prasmēm, kas ir speciāli izgudrota, lai padarītu DJ traku un sākumā katru reizi jums vajadzēs kompasu, lai atgrieztos uz sākumu. Tikai ar laiku, regulāri trenējoties, jūs iemācīsieties beatmatching mākslu, un pat tad vienmēr būs lietas, ko pielabot.
Kas tad tieši ir tik sarežģīts? Nu itkā nekas konkrēts... un tieši tas! Tu zini, ka tas ir viegli, bet es tev varu pateikt no pieredzes, ka tas šķiet neiespējami to iesākt. Tev liekas, ka tu stāvi stundām ilgi un visskaļākajā balsī bļauj „Vienkārši samiksē tos stulbos ierakstus!”. Tas notiek tā vai arī tu pavadi 5min, mēģinot pieskaņot nākamā skaņdarba ātrumu, un kad šķiet, ka nu tūlīt tev viss sanāks, bet iepriekšējais ieraksts pēkšņi beidzas (aghhhh!). Ja tu vari izturēt šādu sevis-spīdzināšanu, tu esi uz pareizā ceļa. Tagad, lai palīdzētu tev nonākt līdz mērķim un mudinātu tevi turpmāk nodarboties ar DJingu, ir domāts šis DJ ceļvedis bītu saskaņošanā.
Pirmkārt, pirms ķeramies pie lietas, ir jānodefinē, kas īsti ir bīts. Kad tu klausies skaņdarbu, bīts ir parasti kāju bungas. Es saku parasti, jo tādas lietas, kā "hi-hats" vai "cymbals" var tikt izmantoti. Šoreiz runa būs par basa bungām, jo tās tiek visbiežāk lietotas. Kas tad notiek, kad basa bungas pārstāj spēlēt skaņdarba vidū? Vai tas nozīmē, ka bīta nav? Atbilde ir nē. Iedomājies, ka bīts ir ritms. Tu vari sist līdzi knipjus , vai kustināt jebkuru citu ķermeņa daļu, un tas ir bīts, kas tev liek to darīt. Protams, ja kustēsies pārāk aktīvi, cilvēki padomās, ka tu esi dīvains.
Dažos skaņdarbos ir mazliet grūti sajust pareizo bītu, bet, ja ieklausīsies uzmanīgi, tad noteikti to sajutīsi. Ir svarīgi atcerēties, ka skaņdarba klusajās vietās bīts turpinās, vienīgi tev tas būs jāskaita galvā. Starp citu, runājot par skaitīšanu, gabala ātrumu mēra BPM (bītu skaits minutē). Dažreiz skaņdarba ātrums tiek rakstīts pie nosaukuma, bet neuztraucies, ja tas tur nav- to var viegli noteikt. Īstenībā, sākumam tas ir ļoti labs treniņš – mēģināt noteikt vinīla skaņdarba ātrumu. Taču, ja tev pie skaņdarba nosaukuma ir noteikts tā ātrums, tas tev palīdzēs saprast, vai tos divus skaņdarbus var laist kopā vai nē. Tipiskais house mūzikas skaņdarbs ir 135bpm ātrs. Ja tu nevari izdomāt, kuru skaņdarbu tev laist nākamo, izvēloties starp 130-140, tu nenošausi greizi. Taču pašam skaitīt bītu ātrumu minūtē ir diezgan piņķerīgs uzdevums un tam ir paredzēta speciāla datorprogramma. Datorprogramma ir ļoti vienkārša, bet ideāli kalpo savam uzdevumam. Ar peles palīdzību noklikšķinot bīta ritmā, tu dabūsi bītu skaitu minūtē... tik vienkārši!
Avots: djsource.co.uk